فیلم سینمایی اکشن

فیلم سینمایی اکشن از زمان تولید “سرقت قطار بزرگ” بیش از یک قرن پیش بخشی از سینما بوده است. اما در جایی در طول مسیر، فیلمسازان متوجه شدند که لزوماً مجبور نیستند تعقیب ماشین، صحنه های مبارزه، نبرد اسلحه و انفجار را در ژانر دیگری انجام دهند.

فیلم سینمایی اکشن

یعنی این یعنی اکشن نیازی نداشت بخشی از یک ماجراجویی غربی یا یک ماجراجویی تاریخی یا یک ماجراجویی علمی تخیلی باشد. بلکه اکشن در واقع می تواند نقطه اصلی سینما باشد. بنابراین در اواخر قرن بیستم، یک ژانر کاملا جدید در هالیوود شکوفا شد.

متاسفانه، عصر طلایی فیلم های اکشن به نظر می رسد به پایان رسید.فیلم سینمایی اکشن

این روزها دیگر اکشن‌هایی که قبلاً  نان و کره این ژانر بود دیده نمی شود. البته این سال ها فیلم های اکشن برجسته ای مانند جان ویک، مک دیوانه ،جاده خشم و حمله هنوز هم می توانند بینندگان را بارها و بارها لذت به وجد بیاورند.فیلم سینمایی اکشن

اما دیگر مردی با اسلحه به نام جان مک کللن وجود ندارد که اغلب روز بدی با باندهای شیطانی داشت.

با این حال، ژانر اکشن هنوز زنده و سالم است؛ قوانین بازی ممکن است تغییر کرده باشد، اما فیلم های اکشن هنوز محبوب ترین ژانر هستند.

فیلم سینمایی اکشن

حالا  ما می خواهیم شما را با تاثیرگذارترین و بهترین فیلم های اکشنی که تا به حال ساخته شده اند و صنعت فیلم سازی را تحت تاثیر قرار داده اند، معرفی کنیم.فیلم سینمایی اکشن

فرانسوی ها پیش از ظهور لوک بسون و سری فیلم های اکشن او، ملتی بودند که به خاطر علاقه شان به ژانر اکشن شناخته نشده بودند.

بلکه به نظر می رسید که فیلم هایی را در مورد روشنفکران سیگاری، پلیس های سرد و رقاصان آواره ترجیح می دهند.

اما همه چیز با نمایشنامه «دستمزد ترس» اثر هانری ژرژ کلوزو تغییر کرد. داستان چهار بازنده سرخورده مجبور به گرفتن کار از روی فقر و ناامیدی شدند، رانندگی کامیون های پر از دینامیت نیتروگلیسیرین در بدترین جاده های جنگل آمازون، تجربه ای بی امان، استرس زا، کثیف و وحشتناک است.

دستمزد ترس یک تجربه دیدنی منحصر به فرد در سینمای کلاسیک است که تاثیر فوق العاده ای بر ژانر اکشن بعدی دارد.

از استفاده از کلوز آپ ها و ویرایش برای ایجاد تنش در سکانس های کلیدی گرفته تا ایجاد توالی های پیچیده ای که در اطراف دو کامیون و چهار کاراکتر ساخته شده اند، همگی به عنوان چراغ راهنما در سراسر ژانر اکشن عمل می کردند.

دستمزد ترس لزوماً به عنوان یک فیلم اکشن مطلق ساخته نشده بود، اما اگر فیلم های اکشن زا به اندازه کافی  تماشا کرده باشید و با واژگان ژانر اکشن آشنا باشید، خواهید فهمید که این اثر چه تاثیری بر سینمای بعدی داشته است.

آچیرا کوروساوا فیلمساز برجسته ژاپنی به عنوان یکی از بزرگترین فیلمسازان تمام دوران ها شناخته می شود و فیلم های او الهام بخش دیگر هنرمندان نسل های مختلف بوده اند.فیلم سینمایی اکشن

فیلم ماجراجویی باور نکردنی او هفت سامورایی نمونه ای نخست از دخالت او در این تجارت است. حماسه ۲۰۷ دقیقه ای آچیرا کوروساوا یکی از تأثیرگذارترین فیلم هایی است که تا به حال ساخته شده است و تکنیک های قصه گویی و بصری را معرفی می کند که در تمام ژانرهای سینما رایج است.

فیلم سینمایی اکشناین اثر ماندگار همچنین در ۶۵ سال گذشته الهام بخش و منبع مستقیم منظمی برای بسیاری از فیلمسازان سرشناس بوده است.فیلم سینمایی اکشن

به طور کلی، هفت سامورایی فیلم های اکشن را با موضوع «فقط مردان در یک ماموریت» آغاز کردند، توطئه ای نسبتاً ساده که در آن یک قهرمان بی میل گروه متنوعی از مردم را برای مبارزه با یک تهدید مشترک جمع آوری می کند.

این خط داستانی از مدت ها پیش به یکی از پرپوشش ترین مناطق داستان در صنعت فیلم تبدیل شده است.فیلم سینمایی اکشن

قبل از اینکه هفت سامورایی اکشن در فیلم هایی با ذهنیت ساده به تصویر کشیده شوند، استفاده کوروساوا از دوربین های متعدد، ویرایش سریع و حرکت آهسته برای تبدیل قطعات کلیدی به بخش حیاتی داستان الگوی جدیدی را برای فیلمسازان تعیین کرد.

در واقع این سبک آچیرا کوروساوا در هفت سامورایی به سرعت به استاندارد ژانر اکشن در صنعت فیلم تبدیل شد

fa_IRPersian