سریال کمدی تلوزیون

در این مقاله ما سعی داریم تا به شما عزیزان و همراهان همیشگی وبسایت فیلم و سریال سریال کمدی تلوزیون را که در چند دهه اخیر پخش شده است را معرفی کنیم.

زیر اسمان شهر

نوع طنز: کمدی خانوادگی
سال پخش: 2001
کارگردان: مهران غفوریان
نویسندگان: رضا عطاران، سروش صحت، محمدرضا آریان
بازیگران: حمید لولایی، کامران ملک مطیعی، مهران غفوریان، نصرالله رادش، پرستو صالحی و …
سریال زیر آسمان شهر نیز یکی از بهترین سریال های طنز ایرانی است که زندگی گروه های مختلف را در یک ساختمان به تصویر می کشد.سریال کمدی تلوزیون

این سریال که در هر قسمت داستانی طنز و خانوادگی را روایت می کرد، در سه فصل روی آنتن رفت و در هر سریال ترکیب های متفاوتی جلوی دوربین رفت.

در یکی دو سال اخیر عوامل این سریال تصمیم به ساخت سری چهارم این سریال گرفتند اما ملکه رنجبر و غیبت اکثر بازیگران قدیمی ساخت این سریال را متوقف کرد.سریال کمدی تلوزیون

بازیگران زیادی در این سریال جایگزین شدند که یکی از آنها مجید صالحی است. او جایگزین یوسف تیموری در سریال شد زیرا او عمل زیبایی انجام داده بود.سریال کمدی تلوزیون

کامران ملک مطیعی به دلیل ممنوعیت تصویربرداری نتوانست گروه را در سری دوم و سوم همراهی کند.سریال کمدی تلوزیون

سریال کمدی تلوزیونبدون شرح

نوع طنز: کمدی خانوادگی
سال پخش: 2002
کارگردان: مهدی مظلومی
نویسندگان: سروش صحت، پیمان قاسم خانی، امیرمهدی ژوله، ریما رامین فر و خشایار الوند
بازیگران: فتحعلی اویسی، امیر جعفری، مریم سعادت، بیژن بنفشه خواه، لیلی رشیدی، فلامک جنیدی، مهدی صبایی و امیر نوری.سریال کمدی تلوزیون
«بدون شرح» داستان هفته نامه ای زرد و نه چندان سنگین بود که هیچ آگاهی نداشت و تحریریه آن با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می کرد.

«بدون شرح» اولین سریال مستقل مهدی مظلومی در مقام کارگردان بود. او به دلیل تیمی که از نویسندگان و بازیگران خلاق و بااستعدادش تشکیل شده بود، داستان های جذابی از دفتر یک روزنامه و اتفاقات پیرامون آن را برای مخاطبان تعریف کرد.

تماشاگران بی نظیر بودند. بدون شک باید آن را یکی از خنده دارترین سریال های ایرانی دانست. «بی شرح» آنقدر دیده می شد که مردم کوچه و بازار حرف های شخصیت های آن را برای مدت طولانی با خود زمزمه می کردند.سریال کمدی تلوزیون

سریال کمدی تلوزیونپاورچین

نوع طنز: کمدی اجتماعی انتقادی
سال پخش: 2002 و 2003
کارگردان: مهران مدیری
نویسندگان: پیمان قاسم خانی، مهراب قاسم خانی، امیرمهدی ژوله، علیرضا ناظر فصیحی
بازیگران: مهران مدیری، جواد رضویان، سیامک انصاری، شقایق دهقان، سحر زکریا، سحر ولدبیگی و محمدرضا هدایتی.

در اوایل دهه هشتاد، سیر تحول سریال های طنز تلویزیونی دوباره توسط مهران مدیری و تیمش رقم خورد. این کارگردان سبک دل با همکاری برادران قاسمخانی در خنده دارترین سریال های ایرانی و با مهران غفوریان و رضا عطاران به بلوغ نویسندگی رسید.

آنها عناصر اصلی «زیر آسمان شهر» بودند، او سریال های روتین و اپیزودیک نود شبی را با قسمت های زیادی ساخت. آنها بالا را در تلویزیون ایران تأسیس کردند.سریال کمدی تلوزیون

«پاورچین» تحول بزرگی در طنز انتقادی فرهنگی بود که هم عادات بد اجتماعی مردم و هم کوتاهی‌های مسئولان را نقد می‌کرد و از این رو یکی از پرمخاطب‌ترین سریال‌های طنز ایرانی سیما است.سریال کمدی تلوزیون

خانه به دوش

سال پخش: 1383
کارگردان: رضا عطاران
نویسنده: رضا عطاران
بازیگران: حمید لولایی، مریم امیرجلالی، رضا عطاران، علی صادقی، بهنوش بختیاری و آناهیتا همتی

سریال خانه به دوش نیز در فهرست سریال های طنز ایرانی قرار دارد. این سریال داستان مرد فقیری را روایت می کند که مشکلات مالی خود را در وضعیت بدی قرار داده و با مردی برای حل این مشکلات همکاری می کند که تبدیل به یک شیاد می شود.

«خانه به دوش» یکی از بهترین سریال های طنز ایرانی است که در ماه مبارک رمضان پخش شد. با وجود گذشت شانزده سال، بازپخش آن همچنان مورد استقبال مخاطبان قرار می گیرد.

«خانه به دوش» سرآغاز سریال های طنز ایرانی بود که به مجموعه تلویزیونی عطارانی معروف شد. بعدها رضا عطاران، سعید آقاخانی و مجید صالحی برای ساخت سریال باکیفیت «خانه به دوش» تلاش کردند که در موارد متعددی این اتفاق افتاد و با موفقیت خنده دارترین سریال ایرانی را تولید کردند.

سریال کمدی تلوزیونمتهم گریخت

سال پخش: 2005
کارگردان: رضا عطاران
نویسنده: سعید آقاخانی
بازیگران: زنده یاد سیروس گرجستانی، مریم امیرجلالی، سعید آقاخانی، علی صادقی، رضا عطاران، ملیکا زارعی و …

این سریال  را می‌توان یکی از پربیننده‌ترین سریال‌های طنز ایران و یکی از بهترین سریال‌های طنز علی صادقی دانست.

موضوع این سریال هاشم آقا (کوروش گرجی) و خانواده اش است. آنها زندگی ساده ای دارند و به دلیل بیماری و اخراج از شغل قبلی خود به تهران آمدند و داستان های بسیار جالبی برایشان رقم زد.

درباره نگارش سریال متهم گریخت که در برنامه تلویزیونی هفت مطرح شد ابهامات زیادی وجود داشته است. آنها معتقد بودند که طرح فرار متهم یکی از سریال های طنز ایرانی اصغر فرهادی است که مهران مهام آن را تکذیب کرد.

اما مریم امیر جلالی در یک برنامه تلویزیونی در سال 1396 این موضوع را مطرح کرد که نویسنده اصلی این سریال اصغر فرهادی است اما در آن زمان این کار را انجام داد.

fa_IRPersian